Krátký příběh o slečně Vděčnosti

Za pár dní to bude rok, co žiji v úžasném pronajatém bytě, jaký jsem si vždycky přála. Máme tu spoustu místa, děti mají každé svůj pokojíček a já mám svého soukromého prostoru také dost. Dokonce máme i dostatek místa na přespání, když k nám přijede návštěva. Hned za domem máme dětské hřiště, kam na děti vidím z okna, máme to také kousek do školy, do obchodu a v neposlední řadě i k tátovi mých dětí. Zkrátka vysněný byt.

 

Střih – pár let zpět

Je jeden z běžných víkendů a já jsem doma sama. Koukám na seriál a v mezičase si píšu s přáteli.

Jeden z nich se mě ptá: “Co děláš?”
“Jen se tak poflakuju”, odpovím.
Za chvíli cinkne další zpráva: “Tak to se máš, že nemusíš nic dělat,  hlavně že na to máš. Já musím celej víkend makat, nemám se jak Ty.”
Hlavou mi proběhlo: “Hm, kdybys jen věděl, zase tak dobře se nemám, spíš žijeme z měsíce na měsíc a nikdy nevím, jestli nám zbyde na jídlo a další věci.”
Samozřejmě jsem mu tohle nenapsala, jen jsem odpověděla: “To víš, máme se fajn.”

Střih – po nějaké době

Procházím kurzem zaměřeným na osobní rozvoj. Účastním se několika seminářů a přednášek na toto téma. Baví mě se vzdělávat a miluju se posouvat vpřed.

V tu dobu ke mně přichází myšlenka, že abych mohla žít více v hojnosti, musím přímo tu hojnost vyzařovat. No jo, ale jak? Přece jen se nemáme nijak extra dobře, abych ji mohla vyzařovat. Tak jak to mám udělat??

V jednom z kurzů, kterými procházím, najednou zaslechnu zázračné slovo: vděčnost. Ano! To je ono!


Usedám a začínám sepisovat vše, co mám:

 • Mám kde bydlet.
 • Mám co jíst.
 • Mohla jsem si po rozvodu koupit nový nábytek a spotřebiče a vybavit si byt za svoje peníze.
 • Mám na to, abych zaplatila dětem kroužky a tábory.
 • Mám auto.
 • Mám peníze na benzín.
 • Můžu si zaplatit oblíbený kurz, přednášku nebo seminář.
 • Můžu si dovolit jet každý rok s dětmi na dovolenou.
 • Mohla jsem děti vzít do Chorvatska, na skvělou dovču do Egypta, dvakrát do Londýna, několikrát do Itálie, mohla jsem se podívat na Bali!!!!
 • Na účtu mám pořád nějaké peníze, takže hlady neumřeme.
 • Mám skvělé přátele, kteří mě umí podpořit.
 • Dýchám a tluče mi srdce! Žiju!

A takhle bych mohla klidně ještě pokračovat, protože toho mám opravdu hodně.

Co tady pláču, že se mám špatně? Cože? Já že se mám špatně? Co blbnu? V podstatě žiju v obrovské hojnosti, jen si to málokdy umím uvědomit, protože to beru jako samozřejmost. A rozhodně nejsem jediná.

Dost často slýchám od známých, jak se mají špatně, protože si nemůžou dovolit to, co mají sousedi. Nebo že by chtěli to, co si nedávno koupil jejich kamarád a oni na to nikdy mít nebudou. Pořád nějaké srovnávání, které vede víte k čemu? Ano, přesně, povede opět k tomu nedostatku, který si tímto vytváříme.

 

Pojďme změnit způsob myšlení

Každý den máme od probuzení spoustu příležitostí k tomu, abychom si uvědomili, co všechno máme a za co bychom mohli pocítit vděčnost. Někomu stačí na to jen pomyslet a procítit to, někdo si to raději napíše, aby to měl celý den na očích. Nezáleží na tom, v jaké formě na to budeme myslet, důležité je si to uvědomit. A každý den máme znovu a znovu na výběr: budeme se cítit frustrovaní z toho, že nemáme peníze na to skvělý fáro, který má támhle Franta od naproti a který bychom táák moc chtěli? Nebo se budeme cítit vděční za to, že máme čím vzít rodinu na úžasný víkend do hor? Je to jen na každém z nás 🙂

Střih zpět k dnešnímu dni.

Za pár dní to bude rok, co žiji v úžasném pronajatém bytě, jaký jsem si vždycky přála. Máme tu spoustu místa, děti mají každé svůj pokojíček a já mám svého soukromého prostoru také dost. Dokonce máme i dostatek místa na přespání, když k nám přijede návštěva. Hned za domem máme dětské hřiště, kam na děti vidím z okna, máme to také kousek do školy, do obchodu a v neposlední řadě i k tátovi mých dětí. Zkrátka vysněný byt.

Veronika Hénová
"Jsem žena, máma dvou dětí a holka plná optimismu, která miluje život. Vytvořila jsem online kurz Najdi svoje poslání a otevři se hojnosti a jsem také autorkou eBooku Najděte svůj vnitřní klid. Mou doménou je právě ten vnitřní klid a jedinečná schopnost předávat ho ostatním. S radostí a nadšením pomáhám lidem najít to pozitivní ve zdánlivě negativních situacích." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Cesta z dlouhodobé nespokojenosti k vyrovnanému životu?

  Přečtěte si příběh, kde popisuji svou cestu ke šťastnému a spokojenému životu, který je naplněn vnitřním klidem a pohodou.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Uvidíme se i na Facebooku: