Trvalo mi dlouhou dobu, než jsem se odvážila vyzkoušet čisté rostlinné tuky jako svoje všestranné pomocníky. Vlastně jsem k nim přišla až poté, co se mi narodila dcera. Do té doby jsem moc neřešila přírodní kosmetiku nebo cokoli jiného alternativního. Vlastně trochu řešila, ale ne nijak do hloubky.
V době narození mé dcery jsem však často četla na sociálních sítích různé diskuze, kde se pěly ódy na kokosový olej. A po nějaké době jsem se odhodlala a šla si jej koupit také.
Úplně živě si vzpomínám, jak jsem si svůj první kokosák přinesla domů. Položila jsem si ho na poličku do koupelny a každou volnou chvilku jsem k němu odbíhala, abych očichala jeho omamnou vůni 🙂 Byla jsem z něj úplně nadšená a přemýšlela, jakými způsoby ho využiju.
Ještě ten den jsem ho vyzkoušela po koupeli na tělo, za což moje pleť jistojistě děkovala, protože byla okamžitě příjemně vláčná, hebká a voňavá. Od toho dne si bez něj nedokážu představit svůj život, protože mi dělá společnost nejen jako balzám na tělo, ale používám ho také na spoustu dalších věcí:
Jak už jsem psala výše, používám ho na promazání pokožky po koupeli nebo po sprše. Úplně jednoduše si dostatečné množství rozetřu po těle, ovšem pozor! Jde o olej a o těch je známo, že samy o sobě kůži vysušují a musí se proto natírat na vlhkou pleť. Teprve potom mají možnost se příjemně vstřebat a nevysušovat.
Jelikož moc nepoužívám klasickou kosmetiku a dávám spíše přednost přípravkům na olejové bázi, není tomu jinak ani v případě koupele. Mám samozřejmě své oblíbené koupelové olejíčky, ale nepohrdnu ani svým milovaným kokosákem. To stejné platí o mých dětech, kterým když napouštím vanu, automaticky jim do vody přidám trochu kokosového oleje a někdy zpestřím i pár kapkami čistého éterického oleje. V případě koupele pro děti používám ráda i olej mandlový či jojobový.
Na obličej používám přírodní pleťové krémy, ale občas mám chuť si i obličej natřít kokosákem. Nenatírám se s ním však pravidelně, protože údajně ucpává póry (nemám ověřeno).
Místo klasické holící pěny nebo gelu opět ráda sáhnu po kokosovém oleji. Neslibuji růst chloupků až po několika dnech, ale jako přírodnější varianta je to super.
I po holení je kokosák super, stačí jej opět rozetřít, ale i zde platí, že je lepší jej roztírat na vlhkou pokožku.
Od dětství trpím na prasklinky na patách a musím si je často promazávat, hlavně tedy v létě, kdy ráda chodím bosa a nohy jsou vystavovány slunci. Když si však navlhčené paty promažu kokosovým olejem, hned se cítím o mnoho lépe 🙂
Moje dcera jako miminko dost trpěla na opruzeniny, a to i přesto, že jsem používala látkové pleny, často jí zadeček mazala a větrala. Úleva se dostavila až ve chvíli, kdy jsem ji omývala pouze čistou vodou a namazala kokosákem. Od té doby jsem vždy a všem doporučovala.
I v tomto případě se kokosový olejíček velice dobře osvědčil. Jsou v podstatě dvě možnosti, jak jej využít: Buď můžeme kousek ztuhlého oleje zavést přímo, nebo do rozpuštěného (olej taje při 25°C) namočíme tampon a ten zavedeme. Vzhledem k tomu, že kokosový olej je antibakteriální, nemusíme se bát, že by nám uškodil, jen musíme dbát na dostatečnou hygienu a pokud možno jej nenabírat prsty přímo z nádobky, ale spíše jej odebírat např. lžičkou či dřevěnou špachtličkou. To platí samozřejmě při jakémkoli jeho použití.
My ženy se samozřejmě rády líčíme, abychom si připadaly atraktivnější. Večer je ale nezbytně nutné také důkladné odlíčení a i k tomuto je možné využít „služeb“ kokosového oleje. Můžeme si např. vyrobit odličovač z vody a oleje (vždy jen malé množství, protože všechny oleje po čase žluknou), který se však musí před každým použitím pořádně rozmíchat. Také se můžeme olejem odlíčit rovnou. Já jsem se však naučila nejdříve make-up částečně odstranit vlažnou vodou a teprve potom použít kokosový olej.
Zní to asi dost zvláštně, ale i místo zubní pasty se dá kokosový olej použít. Může se třeba smíchat i s trochou sody pro vybělení, ale pozor, soda sama o sobě ničí zubní sklovinu, takže používat ji sice pro tyto účely můžeme, ale jen zřídka a velice opatrně. Lepší a zdravější variantou pro bělení zubů může být použití kurkumy, která má sice žlutou barvu, ale zuby umí krásně vybělit. Opět pozor – není zrovna chuťově moc dobrá, je fajn se na to připravit 🙂
Občas se stane, že máme po rýmě a věčném smrkání stroupky v nose. I tady může být kokosový olej skvělým pomocníkem. Stačí do nosu na stroupky nanést a nechat působit. Navíc krásně promaže nosní sliznici a tím usnadňuje dýchání.
Trápí – li nás suché a lámavé konečky vlasů, můžeme si z kokosového oleje udělat zábal. Po celé délce jej na vlasy naneseme a důkladně promneme. Poté zabalíme např. do potravinové fólie a ručníku a necháme působit. Samozřejmě do vlasové masky můžeme přidat i jiné dostupné ingredience, např. vaječný žloutek pro lepší lesk, trochu medu či pár kapek tea tree olejíčku proti lupům. Nevýhodou je, že pokud jsme příznivci bezšampónové metody, tak nyní moc neuspějeme, protože olej z vlasů bez klasického pěnivého šampónu prostě nevymyjeme.
Přinese-li nám dítko domů tyto nepříjemné breberky, můžeme postupovat naprosto stejně, jako při zábalu. Olej vešky zadusí, pokud si z něj uděláme zábal a necháme působit. Je fajn tuto proceduru zopakovat ještě alespoň dvakrát, vždy po 14 dnech, kdy se mohou vylíhnout z již nakladených vajíček další vši. Do zábalu můžeme přidat i pár kapek levandulového olejíčku.
Pokud nechceme na tělo stříkat opalovací přípravky obsahující chemikálie jako parabeny či různá rozpouštědla, můžeme i tady sáhnout po kvalitním kokosovém oleji. Na rozdíl od klasických opalovacích přípravků umí kokosák hydratovat pokožku i během koupání. Navíc nás umí vysoce ochránit i před infekcemi, kterým jsme během opalování vystaveni, aniž bychom o tom věděli. Díky kokosovému oleji se opálíme rychleji, takže není nutné se slunit moc dlouho.
Kokosový olej nám pomáhá také s tvorbou vitamínu D, který je pro lidský organismus velice důležitý. Klasické opalovací přípravky spolu se škodlivými ultrafialovými paprsky jeho tvorbu spíše blokují. Ale i tady platí, že musíme být opatrní. Vzhledem k tomu, že tento olej má přirozený faktor asi jen 5, je nutné se jím natírat pokud možno každou půlhodinu a třeba i častěji, jinak se naše pokožka na sluníčku spálí.
Výhodou kokosového oleje je, že stejně dobře jako opálit nás umí i po opalování ochladit. Stačí si jej vetřít do navlhčené pokožky těla a nechat působit.
No poo = No shampoo = bez šampónu. Této metodě jsem propadla cca před 6 lety a doporučuji ji všude, kde mohu. Vlasy jsem měla vždy krásné, dlouhé a husté, ale teprve s „no poo“ metodou jsem si vyléčila vlasovou pokožku a zbavila se lupů a roztřepených konečků. Tato metoda není pro každého, protože ne každému se chce vytvářet si svoje mycí „kašičky“ a raději sáhne po klasickém šampónu. Ale musím zmínit, že velice pomáhá mým kamarádkám a klientkám např. na lepší hustotu a růst vlasů.
Někdo „no poo“ pojme tak, že si vlasy myje pouze vodou (tomuto se říká metoda WO = „Water only“, čili „pouze voda“), někdo je myje s pomocí bylin nebo si vyrábí již zmíněné „kašičky na mytí“ např. z žitné chlebové mouky. Do těchto „kašiček“ lze pak přimíchat i pár kapek kokosového oleje pro vlasovou výživu a lesk, ovšem nesmíme to přehnat, aby vlasy nepůsobily mastným dojmem 🙂 Já sama jsem si tyto „kašičky“ míchala také. Teď jsem na kompromisních přírodních nepěnivých šampónech, ale ke klasické „no poo“ metodě se plánuji vrátit.
Kokosový olej může být skvělým pomocníkem i při intimních hrátkách. Kromě toho má i přirozené antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti. Nedoporučuje se však používat v kombinaci s latexovým kondomem, protože kokosový olej snižuje jeho účinnost o 80 – 90 %. Lepší je tedy kondomy kombinovat pouze s lubrikanty na vodní bázi.
Už jste někdy ochutnali palačinku smaženou na kokosovém oleji? Že ne?? Tak to rozhodně vyzkoušejte, protože jsou báječné! Kromě palačinek jej samozřejmě můžeme použít např. do asijské kuchyně či do salátů, využití má spoustu.
A co vy? Ještě jste se do něj nezamilovali?